Ana Sayfa internet İnternet Wifi Şifresini Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternet Wifi Şifresini Değiştirme Nasıl Yapılır?

584
0

Bağlantınızı daha güvenli hale getirmek adına güçlü şifreler belirlemeniz gerekiyor. internet wifi şifresini değiştirme başlığı altında bu konuyu daha detaylı bir şekilde çözümlemeye çalışacağız. Kablosuz ağa sahip iseniz ve hali hazırda kullanıma devam ediyorsanız, bir şifre belirlemeniz şarttır. Aksi takdirde sizinle birlikte bağlantınızı sömüren sayısız insan çıkacak ve bu da kotanızın düşürülmesine ve aynı zamanda yüksek faturalar ile karşı karşıya gelmenize neden olacaktır.

Bu tür bir sorun ile karşılaşmamak adına güçlü bir şifre yeterli oluyor ve bu sayede internetinizi da yalnızca siz kullanmış oluyorsunuz. Modem ara yüzüne erişerek internet şifrenizi saniyeler içerisinde değiştirebilirsiniz ve yazımızda da bu süreci detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldıralım.

Modem ara yüzüne giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız olacaktı ve henüz bu konuda bilgi sahibi değilseniz, modem kutusunun içerisinde bununla ilgili bir bilgi yer alacaktır. Kullanıcı adı ve şifre ilk etapta aynıdır ve bu bilgiler de sizinle paylaşılıyor.

İnternet Wi-fi Şifresini Değiştirme

Tarayıcınızı açın ve arama ekranına 192.168.1.1 yazdıktan sonra Enter tuşuna basıp bir arama yapın. Karşınıza bir ekran çıkacak ve az önce de bahsettiğimiz gibi burada sizlerden istenilen bilgileri modem kutusunda bulabilirsiniz. Eğer daha önceden bir değişiklik yaptıysanız bu bilgileri kullanarak giriş yapmanız gerekecektir.

Bu yöntem ile herhangi bir ara yüze erişim sağlayamadıysanız, bir diğer alternatif olan komut sistemini de tercih edebilirsiniz. Birçok kullanıcı bu yöntemi tercih ediyor ve daha basit olduğunu dile getiriyorlar. Çalıştır menüsü üzerinden ipconfig komutu ile birlikte karşınıza çıkacak olan varsayılan ağ geçicisine bakabilir ve yerel ip adresini tespit ettikten sonra ara yüze erişim sağlayabilirsiniz.

  • Bir şekilde ara yüzer erişim sağladıysanız eğer şifre değiştirmek gerçekten çok kolay olacaktır. Kablosuz yazan bölüme tıkladıktan hemen sonra kablosuz ağ adı SSID butonu ile birlikte sizler de mevcut şifrenizi dilediğiniz an değiştirebiliyor ve daha güvenli hale getirebiliyorsunuz.
  • 8 karakterlik bir şifreye ihtiyacınız var, aksi takdirde belirleyeceğiniz şifre kabul edilmeyecek ve herhangi bir şekilde onay alamayacaksınız.
  • Wifi şifresi belirlerken bazı detaylara da dikkat etmenizi öneriyoruz. 8 karakter sabit bir kural ve zaten bunun dışına çıkamıyorsunuz. Yalnızca rakamlardan oluşan bir şifre belirlemek yerine bunu daha güçlü ve tahmin edilmesi zor bir şifre olarak hazırlayabilirsiniz. Rakam ya da özel sembol girişi de yapabiliyorsunuz ve bu şekilde belirleyeceğini şifrelere ulaşmak da daha güç olacaktır.
  • Wifi şifresinin en önemli amacı, internet bağlantınızı koruma altına almak ve sizin dışınızda herhangi bir kullanıcının bu hizmetten faydalanmasını engellemektir. Şifre belirlemediğinizde ya da basit bir şifre belirlediğinizde çok fazla saldırı alacaksınız ve bedava internet keyfi için harekete geçenler mutlaka olacaktır. Bu yüzden bir kez daha güçlü şifrede ısrarcı davranıyoruz.

Bu konuda profesyonel olmanıza gerek yok! Bilgisayar kullanımını az da olsa biliyor ve yerine getiriyorsanız, sizler de yukarıda bahsi geçen adımları takip ederek wifi şifre değişikliği sürecini tamamlayabilirsiniz. Eğer başarısız olacağınızı düşünüyorsanız servis ya da bilgisayar tamircilerinden yardım alabilirsiniz. Ezbere işlem yapmamanızı öneriyoruz ve modem ara yüzünde yer alan farklı kategorileri de çok fazla kurcalamamanızı öneriyoruz. Amatörce bir müdahale, erişimi kısıtlayabilir ve aynı zamanda internet hızınızı da düşürebilir. Yukarıda bahsi geçen adımların dışına çıkmamak en doğrusu olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz