Ana Sayfa Bilgisayar Laptop Açılma Sorunları ve Çözüm Önerileri

Laptop Açılma Sorunları ve Çözüm Önerileri

955
0

Laptop kullanıcılarının zaman zaman karşılaştığı en sinir bozucu sorunlardan birisi Laptop açılmıyor sorunu olarak göze çarpmaktadır. Bazen bir süre bekledikten sonra kendi kendine düzeldiğini düşündüren bu sorun bazense uzun süre devam etmekte ve içinden çıkılmaz bir hale gelebilmektedir.

Laptop açılmıyor HP, Laptop açılmıyor Asus, Laptop açılmıyor Lenovo gibi marka bazında araştırsak ta tüm Laptoplar aynı düzenekle çalıştığından çözümü de ortak bir noktada birleşmektedirler. Bu sorunun kaynağı işletim sisteminden veya teknik bir arızadan kaynaklanmaktadır. Teknik arızaların bir kısmı basit çözümlerle aşılsa da işletim sistemi kaynaklı arızalar format atılmasını gerektirmektedirler. Şimdi bu sorunları biraz ayrıntılarıyla paylaşalım.

Teknik Sorunlar

Teknik sorunların en başında adaptör ve pil kaynaklı sorunlar gelmektedir. Bunu anlamak için yapacağınız işlemler teknik bilgi gerektirmeyebilir. Gerekirse servise gitmeden sorununuzu anlamak sizi yüksek maliyetlerden kurtarabilir.

Laptop Açılma Sorunları ve Çözümü

Laptop açılmıyor ise ilk bakacağınız yer güç ışıklarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Güç ışıkları çalışıyor ancak Laptop ekranı siyah kalıyorsa ya da hiçbir tepki alamıyorsanız bazı denemelerle sorununuzun kaynağına ve bazen de basit çözümüne ulaşmanız mümkündür.

Laptopa herhangi bir aygıt bağlıysa tümünü çıkartın. Adaptörü prizden ve Laptoptan sökün. Bataryası çıkartılabilir bir ürün kullanıyorsanız bataryanızı da sökmeniz gerekmektedir. Tüm elektrik bağlantılarından ayırdığınız Laptopun açma-kapama düğmesine 20-40 saniye civarında basılı tutun, bu uygulama sayesinde birikmiş elektrik akımlarını boşaltmış olacaksınız. Daha sonra 15 dakika kadar hiçbir şey yapmadan bekleyin. Bataryayı takmadan elektrik bağlantılarını sağlayın ve açmayı deneyin. Açılmadıysa bu işlemi bir kaç kere daha deneyin ve süreleri biraz uzatın. Şayet açıldıysa kapatın, bataryayı tekrar takın ve fişte tutarak 15-30 dakika kadar şarj olmasını bekleyin. Fişten çekin ve yeniden açmayı deneyin. Eğer açılıyorsa sorununuz çözülmüş demektir. Bataryadan önce açılıyor fakat bataryayla açılmıyorsa bataryanızı değiştirmeniz gerekmektedir. Bataryası sökülemeyen bir ürün kullanıyorsanız bu işlemi bataryalı kısımları atlayarak uygulayabilirsiniz.

Güç ışıkları çalışıyor ancak Laptop ekranı siyah kalıyorsa ekran bağlantılarından kaynaklı teknik bir sorundan da şüphe edebilirsiniz. Bu şüphenizi doğrulamak için harici ekran çıkışından bir monitör bağlayarak ekranın çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz. Laptop ekran çıkışınız VGA veya HDMI çıkışlarından oluşabilir. Uygun bir kablo kullanarak farklı bir monitörle bağlantı sağlamanız gerekmektedir. Eğer görüntü geliyorsa Laptop ekran kablosunda veya ekran kartı chipsetinde bir sorun vardır denilebilir. Bu durumda ilgili servisten yardım almalısınız.

Cihazınız açılıyor fakat mavi ekran sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız HDD veya RAM kaynaklı sorunlar mevcuttur. Eğer konu hakkında uzman bir kişi iseniz Laptopunuzu sökerek RAM’ leri tek tek söküp takarak açmayı deneyebilir ve sorununuzu tespit edebilirsiniz. Çalışan bir HDD ile kendi HDD’nizi değiştirerek deneme yapabilirsiniz. Bu işlemler uzmanlık gerektirmektedir ve bilginiz yoksa ilgili servise götürmek zorundasınız. Aksi takdirde çok daha yüksek maliyetli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

İşletim Sistemi İle ilgili Sorunlar

Laptop açılmıyor ve mavi ekran sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız, teknik arızanızda mevcut değilse sorun işletim sisteminizden kaynaklanıyor demektir. Sorunun kaynağı Laptopu güvenli bir şekilde kapatmamak gibi kullanıcı hatalarından kaynaklanabileceği gibi virüs gibi elde olmayan sebeplerden de olabilir. Bilgisayarın ekranı tam olarak gelmediğinde F8 tuşuna basarak, “Advanced Boot Options” menüsünü açabilirsiniz ve buradan “Güvenli kip” seçerek bilgisayarınızı açabilir ve gereken değişiklikleri yaparak bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise “Bilinen Son iyi Yapılandırma” veya “En son çalışan Ayarlar” seçeneğini kullanarak, ufak hataları düzeltebilirsiniz.

Tüm çabalarınıza rağmen hala başarı sağlanamadıysa en son çözüm format atmaktır ve bu durum tüm verilerinizin kaybolmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yapılacak en iyi yol önemli belgelerinizi ‘D’ disketine kaydetmek olacaktır. Çünkü işletim sisteminizin bulunduğu ‘C’ disketi tamamen silinecek ve yeniden programlanacaktır. Yine de servisinizle görüşerek bazı dosyaları kurtarma olasılığınız vardır.

Laptop açılmıyor ve basit elektriksel çözümlerle işin içinden çıkamıyorsanız en yakın ilgili servisle temasa geçmeniz daha büyük maliyetlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz