Ana Sayfa Mobil Telefonda Batarya Kalibrasyonu

Telefonda Batarya Kalibrasyonu

339
0

Akıllı telefon kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki bataryanın yani şarjın kısa süre içerisinde bitiyor olmasıdır. Bunun elbette birçok farklı nedeni var ancak ortadan kaldırmak ya da gerekli önlemleri almak da kesinlikle sizlerin elinde. Batarya kalibrasyonu ile birlikte sizlerde şarj süresini uzatabilirsiniz ve bu konuda fayda sağlayabileceğinizi de belirtmek isteriz.

Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır sorusuna da detaylı bir şekilde yanıt verelim istedik ve bu sayede sizler de kullanımda fayda sağlamış olacaksınız. Dilerseniz öncelikli olarak ne olduğuna göz atalım ve devamında da nasıl yapabileceğinizi yine hep birlikte inceleyelim ve soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Batarya Kalibrasyonu Nedir?

Şarj döngüsü ile birlikte anılan ve aslında bir çoklarınızın bildiği bir unsur. Akıllı telefonlar, tuşlu telefonlara kıyasla çok daha fazla enerji harcıyor ve bu enerjinin yüklenmesi esnasında yaptığınız hatalar da bataryanın kısa süre içerisinde ölmesine sebebiyet veriyor. Az sonra bahsedeceğimiz şarj döngüsü de bunu kanıtlar nitelikte. Çok fazla uygulama yüklediğiniz telefonlarınız, arka planda da işlem yapmaya devam ediyor ve atılan her adım, bataryaya doğrudan etki ediyor.

Şarj Döngüsü Hakkında

Bataryalarınızda şarj döngüsünü tamamlamak adına %100 ibaresini görmeniz gerekiyor. Ne yazık ki birçok cep telefonu kullanıcısı telefonu tam şarj olmadan alıyor ve bu da döngünün tamamlanmasına engel oluyor. Kalibrasyon problemi de bu esnada ortaya çıkıyor ve bir süre sonra bataryalarınızın zayıfladığını görüyorsunuz.

Neden Uygulamalısınız?

Bataryalarınızdan daha yüksek verim elde etmek adına bu yöntemi mutlaka uygulamanız gerekiyor. Tam fayda sağlamanız adına önemli bir detay ve az sonra nasıl uygulamanız gerektiğini de aktarmaya çalışacağız. Bataryanın ömrünü uzatmak ve gün içerisinde şarj sorunu yaşamamak adına ihtiyacınız olan bir yöntemdir.

Ios Kalibrasyon Uygulaması

Pili tamamen biten telefonunuzu hemen şarja takmayın ve 6 saat kadar beklettikten sonra şarja takabilirsiniz. Kapalı şekilde şarja takmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Devamında ise %100 şarj oldu ibaresini görene kadar bekleyin. Sonrasında ise home ve power tuşlarına birlikte basarak telefonlarınızı açın. Bu sayede kalibrasyon işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlamış olacaksınız. Bu işlemi sık sık yerine getirmenizi tavsiye ediyoruz ve kısa süre içerisinde sizler de aradaki farkı net bir şekilde görmüş olacaksınız.

Android Kalibrasyon Uygulaması

Telefonlarınızın şarjı tamamen bittikten sonra cihazı şarja takabilirsiniz. Yüzde yüz dolum gerçekleştikten hemen sonra telefonu fişten çıkarmadan açmanız gerekiyor. Açıkken bir saat kadar daha şarj etmeniz gerekiyor. Şarjı tamamen harcayın ve sonra 3-4 saat kadar şarj etmeden bekleyin. Devamında ise kapalı bir şekilde şarja takın. Dolum işlemi tamamlandıktan sonra açmadan şarjdan alın ve bu sayede kalibrasyon işlemini sorunsuz bir şekilde yerine getirmiş olacaksınız.

Batarya kalibrasyon işlemi, tüm cep telefonlarında sorunsuz bir şekilde uygulanabiliyor ve bu sayede sizler de bataryanın ömrünü uzatabiliyorsunuz. Gün çerisinde şarj sorunu yaşamak istemiyor ve bu problemi en aza indirgemeyi hedefliyorsanız eğer bunu sık sık yerine getirmenizde fayda var. Birçok farklı kaynakta yanlış bilgi verildiğini de hatırlatmak gerekiyor. Ne yazık ki kulaktan dolma bilgiler ile bataryalarına zarar veren sayısız insan var. Sizlere bahsettiğimiz yöntem ise en doğru ve kesin yöntemdir. Bu adımları eksiksiz bir şekilde takip etmeniz yeterli olacaktır ve android cihazlarınızda olduğu gibi ios cihazlarınızda da sorunsuz bir şekilde uygulayabiliyorsunuz. Aradaki farkı ise kısa süre içerisinde görmüş olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz