Ana Sayfa Bilgisayar Laptop Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Laptop Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler Neler?

271
0
laptop-pil-omrunu-uzatmak-icin-yapilmasi-gerekenler-neler

Laptop batarya ömrünü uzatmak için yapılması gereken basit ama etkili pek çok çözüm bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda laptop kullanan kişilerin en fazla şikayet ettiği konulardan bir tanesi de bataryaların şarj tutmaması ve kısa sürede pillerinin bitmesi durumudur. Pek çok farklı faktöre bağlı olarak kısalan batarya ömürleri, bilgisayar sahiplerini en fazla uğraştıran problemlerden bir tanesidir. Bu yüzden özellikle laptop sahiplerinin kullanabileceği basit ancak etkili batarya ömrünü koruma yollarıyla bilgisayarların pilleri daha uzun süre korunabilir.

Laptop Pil Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Laptop pil ömürlerini uzatmak isteyen kişilerin yapması gereken basit ancak etkili birkaç yöntem, pillerin uzunca bir süre dayanmasına olanak sağlamaktadır. Buna göre laptop pil ömrünü uzatmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri yöntemler şunlardır;

 • Bilgisayar kullanılırken ekranın ışığı kısılmalıdır. Bir bilgisayarda en fazla şarj tüketen yer ekrandır. Bu yüzden ekran ışığını kısmak uzun vadede bilgisayarların pil ömrünü uzatan en önemli faktörlerden bir tanesidir.
 • Yenir bir batarya alındığında alınan bataryayı 7 ya da 8 saat boyunca şarj etmek,
 • Bataryaları kullanırken her zaman tam olarak şarj edildiğinden emin olmak gerekir. Her seferinde yarım olarak doldurulan piller bataryaların kısa sürede bitmesine neden olacaktır.
 • Bilgisayarı pil tasarruf moduna geçirmek,
 • Bilgisayarda kullanılan işlemcinin (CPU) performansını kısıtlamak yani işlemci aktivitesini azaltmak güç tüketimini azaltır. Bu da bataryaların daha uzun sürede şarj edilmesine olanak sağlar.
 • Bilgisayara bağlı olan ve kullanılmayan cihazları kapatmak,
 • Bilgisayar güç modu için “varsayılan” ayarları seçmek,
 • Eğer varsa kullanılmayan kablosuz bağlantıları kapatmak,
 • Gereksiz uygulamaları arka plandan kaldırmak,
 • Bilgisayara güç yönetim sürücülerini indirip kurmak,
 • Bilgisayar bataryasının hiçbir zaman şarj etmek için kapanmasını ve pilini tamamen tüketmesini beklememek.
laptop-pil-omrunu-uzatmak-icin-yapilmasi-gerekenler-neler
laptop-pil-omrunu-uzatmak-icin-yapilmasi-gerekenler-neler

Bataryasız Bilgisayar Kullanımı Pil Ömrünü Uzatır Mı?

Pil ömrünü uzatmak için bataryasız bilgisayar kullanımı yapmak neresinden bakılırsa bakılsın yanlış bir harekettir. Uzun vadede bilgisayarlarının pil ömrünü uzatmak isteyen kişiler, bataryasız olarak bilgisayarlarını kullanmaktadırlar. Ancak ülkemizde maalesef sabit bir elektrik hizmeti olmadığı için sık sık voltajlarda ani gerilim düşmeleri ya da yükselmeleri yaşanmaktadır. Bataryasız olarak kullanılan bilgisayarlar bu durumdan ciddi anlamda etkilenmektedir. Bu yüzden bilgisayarları pil ömrünü korumak için bataryasız kullanmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Normal bir laptop ’un kullanım süresinin yaklaşık 5 ile 6 yıl arasında değiştiğini düşünürsek bataryasız kullanım bu süreyi 2 ya da 3 yıla indirmektedir. Sadece batarya koruması yapmak için bilgisayara ciddi zararlar vermek gereksiz olacaktır.

MacBook’lar İçin Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır?

MacBook’larda da diğer bilgisayarlarda olduğu gibi en fazla şarj tüketen kısım ekranlardır. Bu yüzden pil tasarruf ayarını değiştirmek MacBook pil ömrünü uzatmak için yapılacak en önemli adımdır. Buna göre MacBook’lar için pil tasarrufu yapmak için şu adımlar izlenir;

 • “Sistem Tercihleri” açılır ve “Ekran” kısmına tıklanır.
 • Gelen ekran üzerinde parlaklık ayarlamak için bir slider bulunmaktadır. Buradan gereken miktarda ışık azaltılır.
 • Alt kısımda yer alan “Parlaklığı otomatik olarak ayarla” onay kutucuğuna onay verilir.

Yukarıda verilen adımlar MacBook için pil ömrünü uzatmak isteyen kişilerin yapacakları bir yöntemdir.

MacBook’lar İçin Diğer Pil Tasarruf Ayarları Nasıl Yapılır?

MacBook’lar için kullanılacak olan diğer pil tasarrufu ayarları, yine ekran ayarları üzerinden yapılmaktadır. Sistem tercihlerinde yer alan “Enerji Tasarrufu” kısmındaki “Pille çalışırken ekranı hafif soluklaştır” kutucuğu kısmına gereken onay verildiğinde bilgisayarın pil tasarrufu kolaylıkla yapılmış olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz