Ana Sayfa Sosyal Medya Youtube Kanalını Silme Kapatma Nasıl Yapılır?

Youtube Kanalını Silme Kapatma Nasıl Yapılır?

274
0

Günümüzün en önemli video sitesi ya da arama motoru olan Youtube, bir video barındırma web sitesidir. Ününe ün parasına para katmak isteyenler YouTube kanalı açarak videolarını paylaşmaktadır. Paylaşılan videolar milyonlarca kişi tarafından izlenmektedir. Farklı nedenlerle birçok kullanıcının yaşadığı sorunlardan birisi olan Youtube kanalını silme kapatma nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

14 Şubat 2005’te Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim yani üç eski PayPal çalışanı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. İlk önce “Tune In Hook Up” adında video tanışma sitesi olarak kurulan YouTube’a ilk video 23 Nisan 2005 yılında yüklendi. İlk video hayvanat Bahçesinde çekilmiş 9 saniyelik bir videoydu. Kurulduktan 18 ay sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Her geçen gün kullanıcısı artan ve daha popüler hale gelen YouTube kullanıcı sayısı hızla büyümeye devam etmektedir.

Dünyanın en çok video izlenme platformu olan YouTube’da video paylaşabilmek için ilk önce kanalınızın olması gerekli. Kanal açtıktan sonra izlenme oranına göre aboneleriniz oluyor bu durumda hem popülerliğiniz artıyor hem de para kazanmaya başlıyorsunuz. Tabi bu süreç için çok fazla emek sarf edilmesi gerekmektedir. Her açılan kanal popüler olamayabiliyor. Bu ve benzeri nedenler ile kanalınızı silmek zorunda kalabilirsiniz.

İşte YouTube kanalını silme kapatma nasıl yapılır? Ve detayları…

YouTube Video Silme İşleminden Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanalınıza yüklediğiniz videoyu silmeye karar verdiyseniz, tekrar yüklemeniz mümkün değil. Bu nedenle iyi düşünmenizde fayda var. Kanalınızda ki videoyu silip saklamak istiyorsanız, videonuzu yedeklemeniz ya da indirmeniz gerekmektedir. Videolarınızı tarayıcınızdan mp4 formatında indirebilirsiniz. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra kanalınızı kapatma işlemine başlayabilirsiniz.

Yüklediğiniz video örneğin telif hakkı olan bir şarkı olabilir, bu durumda YouTube video kaldırma işlemi size uygulanabilir.

YouTube Hesabı Silindiğinde Neler Silinir?

Arama ve izlenen video geçmişi silinir.

Hesap üzerinden yapılan beğeniler, yanıtlar silinir.

Hesabınız üzerinden yapılan yorumlar silinmektedir.

YouTube Kanal Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

YouTube video silme işlemini bilgisayar ve cep telefonunuzdan yapabilirsiniz. Cep telefonunuzun Android ya da İOS olması bir fark teşkil etmez. İki durum içinde aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Mobilden hesabınızı silmek için tarayıcı kullanabilirsiniz.

İlk olarak youtube.com sayfasından giriş yaparak, Profil >Ayarlar > Gelişmiş bölümünü tıklayın. Sonra Kanalı Sil seçeneğini seçtikten sonra sizi başka sayfaya yönlendirecektir. Kanalımı gizlemek istiyorum > İçeriğimi kalıcı olarak silmek istiyorum > içeriğimi kalıcı olarak silmek istiyorum seçeneğini tıkladığınızda aşağı doğru bir sayfa açılacaktır.  Bu butona tıkladığınızda neler olacağına dair bilgiler verilmiştir. Ekrana gelen  “İçeriğimi sil” butonunu tıklayın.

Son olarak ilgili bölüme mail adresini yazdıktan sonra sizden onaylamak için e-mail adresine giriş yapmanızı isteyecektir. E-mail adresinize giriş yaparak “İçeriğimi sil” bölümünü tıklayarak kanalınızı kapatabilirsiniz.

Hesabınızı sildiğinizde pişmanlık duyduysanız merak etmeyin hesabınızı kısa süreliğine tekrardan açabilirsiniz. İlk önce şifre yardım sayfasına gitmeli ve “oturum açarken başka sorunlar yaşıyorum” seçeneğini seçtikten sonra kimliğinizi doğrulamanız için gerekli olan adımları takip ederek formu doldurun ve bağlantıya tıklayın. Böylelikle hesabınız tekrar aktif olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz