Ana sayfa internet VoWifi Nedir? VoWifi Ne Demek?

VoWifi Nedir? VoWifi Ne Demek?

121
0
vowifi-nedir-vowifi-ne-demek

VoWifi Nedir? VoWifi Ne Demek? Makalemizde sizlere bu konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Telefonlarda son güncellemelerden sonra görmeye başladığımız bu özellik ile telefon şebekesinin çekmediği yetersiz anlarda internetin var olduğu yerlerde kullanılmaktadır.

VoWiFi nedir?

Voice-over-WiFi anlamına gelmektedir.  Türkçe olarak “Wifi üzerinden arama yapmak” anlamına gelmektedir. VoWiFi internet üzerinden sesli görüşme sağlamasının yanı sıra SMS transferlerinizi de sağlayan bir hizmettir. İnternetin ağının olmadığı Wifi’nin çektiği bir yerde mobil şebekeniz çekmese bile bu özelliğini kullanarak görüşmenizi yapabilirsiniz. Bu hizmeti için ek ücret ödemeden tarifeniz üzerinden dakikaları kullanarak yararlanabilirsiniz.

VoWifi’nin en önemli özelliği yapacağınız sesli görüşmenin HD kalitede olması. Telefonunuzun çok az çektiği yerlerde,Wi-Fi üzerinden şebeke kalitesinde görüşme yapmanıza olanak sağlar.  Özellikle uçakta iken uçak moduna alınınca hücresel şebeke Wi-Fi üzerinden bağlanıyor. Böylelikle kısa mesaj, telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan teknoloji.

IPhone Cihazlarda VoWiFi Nasıl Açılır/Kapatılır?

IPhone’da VoWiFi açmak ve kapatmak için Ayarlar-Telefon-WiFi ve arama öğesinde Wi-Fi arama özelliğinden açıp kapatabilirsiniz. Durum çubuğunda operatör adının yanında Wi-Fi simgesini görürsünüz. Cihazınız aramalarda Wi-Fi ile arama yapar.

vowifi-nedir-vowifi-ne-demek

Android Cihazlarda VoWifi Nasıl Açılır/Kapatılır?

Akıllı cihazınızdan VoWifi özelliğini açmak ya da kapatmak için Telefon-Daha Fazla-Ayarlar’a dokunun. Wi-Fi araması. Akıllı cihazınızı Wi-Fi ağına bağlayarak VoWiFi hizmeti vermeye başlamış olup bildirim çubuğunda ikon görünmektedir.

VoWiFi’nin Avantajları Neler?

*WiFi’nin olduğu her yerde telefon görüşmenizi yapabilirsiniz. Tüm operatörler buna izin vermektedir. Herhangi bir ek maliyeti bulunmamaktadır. Örneğin yurtdışında WiFi’ye bağlandığınızda tıpkı Türkiye’deymiş gibi paketinizdeki dakikalar aracılığı ile görüşebilirsiniz.

*Bulunduğunuz yerde telefonunuz az çekiyor ya da hiç çekmiyorsa telefonunuzu uçak moduna alıp bu özelliği kullanın. Böylelikle telefonunuzun pili tüketmesini de önlemiş olursunuz.

*WiFi ağı olan her yerde operatör görüşmesi yapmanızı sağlar.

*Hem Volte’de hem de VoWiFi’de çağrılar 1 saniyeden kısa sürede düşer.

*Volte sadece operatör içi çalışırken, VoWifi ise telefonla aradığınız her yerde çalışır. Sabit hatlarda bile bunu kullanarak arama yapabilirsiniz.

VoWiFi’yi Destekleyen Telefonlar

*General Mobile GM6

*Casper Via F1 ve Via M3 cihazları

*Samsung S6,S6 Edge, S7,S7 Edge,S8,S8 Plus, Note 8, A3 2017,A5 2016-2017,A7 2016-2017, On7, J3 Pro, J5 Pro, J7 Pro, J7 Core, J7 2016

*Nokıa 5 ve Nokıa 8

*Sony Xperia XZ cihazı

*Vestel Venüs E3 ve Venüs Z10

*Turkcell T80

*Vodafone Smart 7 Style, Smart N8 Ve Smart V8

*LG K10,G4,G5,G6,V20,Q6

*Apple IPhone 5C, IPhone 5S, IPhone6, IPhone 6 Plus, IPhone 6S Plus, IPhone 7, IPhone 7 Plus, IPhone SE, IPhone 8, IPhone 8 Plus ve IPhone X

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here