Ana Sayfa internet Gmail’den Büyük Boyutlu Dosyaları Gönderme (Resimli Anlatım)

Gmail’den Büyük Boyutlu Dosyaları Gönderme (Resimli Anlatım)

794
0

Gmail kullanımında yaşanan problemleri ele almaya devam ediyoruz ve bugünkü yazımızda “Gmail’den büyük boyutlu dosyaları gönderme” işleminin nasıl yapılacağına göz atacağız.

Bildiğiniz gibi dosya gönderiminde belli bir sınırlama var ve an itibarıyla bu sınırın 25 Gb olduğunu da görebiliyoruz. Peki bu limitin üzerine çıkmak mümkün mü? Gmail dışında farklı uygulamalar kullanabilirsiniz ancak ısrarla Gmail tercihinde bulunmak istiyorsanız eğer aşağıda yer alan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Bir Gmail hesabınız varsa ve büyük boyutlu dosyaları göndermek istiyorsanız eğer sizler de buraya tıklayarak ilgili klasör ya da dosyayı sürükleyip taşıyın.

  • Yükleme işlemi biraz uzun sürebilir ancak sabırlı olun ve işlem tamamlandığı takdirde konu ile ilgili bir bildirim alacaksınız.

  • Dosyayı göndermek için sağ tıklayın ve paylaş butonunu kullanın.

  • Karşınıza gönderim ekranı çıkacaktır ve bu ekranda sizlerden karşı tarafın mail adresi ve bilgileri isteniyor. Burada bilmeniz gereken en önemli detaylardan bir tanesi ise mail göndereceğiniz kişinin bir Gmail hesabının olması zorunluluğudur. Farklı bir mail hesabına gönderim sağlayamıyorsunuz.

  • Tek bir kişiye gönderim yapabileceğiniz gibi 1’den fazla kişiye de aynı anda büyük boyutlu dosyalar gönderebiliyorsunuz. Aktarım yapıldıktan sonra da konu ile ilgili bildirim alacaksınız ve Drive desteği ile birlikte 25 GB’nin üstüne çıkmak da mümkündür. Sık gönderim yapıyorsanız ve gönderdiğiniz dosyaların boyutları fazla ise bu yöntemi tercih etmek durumundasınız. Peki gönderim yapacağınız kişi Gmail kullanmıyorsa? Gelin bu soruya da hep birlikte yanıt verelim…

Karşı Tarafın Gmail Hesabı Yoksa?

“Paylaşılabilir bağlantıyı al” seçeneğini kullanarak ilgili bölümü tiklemek gerekiyor. Bu işlem sonrasında bir link belirecek ve linki kopyalayıp devamında bitti seçeneğini işaretlediğimizde linki kime gönderirsek gönderelim, sorunsuz bir şekilde dosyayı download edebiliyor. Eğer karşı tarafın Gmail hesabı yoksa bu yöntemi kullanmak durumundasınız, aksi takdirde dosya transferini Gmail aracılığı ile yapmanız mümkün olmayacaktır. Tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz eğer Wetransfer gibi aracıları da kullanabilir ve gönderim sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz