Ana Sayfa Whatsapp WhatsApp Web Nedir, Nasıl Kurulur, Kullanılır?

WhatsApp Web Nedir, Nasıl Kurulur, Kullanılır?

520
0

En çok kullanılan online mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kullanıcılarına mobil cihazları dışında da uygulamayı kullanabilmek imkanı vermek amacıyla farklı bir platformu hayata geçirmiştir. WhatsApp Web sayesinde kullanıcılar bu uygulamayı masaüstü veya dizüstü programlarında da kullanabilmektedirler. Peki, Whatsapp Web nedir, nasıl kurulur, kullanılır?

WhatsApp uygulamanın masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabilmesi için yeni bir yazılım geliştirmek yerine WhatsApp Web adında çok basit bir istemci oluşturmuştur. WhatsApp Web sayesinde bilgisayar üzerinden internet tarayıcıları sayesinde sohbet etmek mümkündür.

WhatsApp Web Nasıl Kurulur?

Birçok WhatsApp kullanıcısının oldukça ilgisini çeken WhatsApp Web, Chrome internet tarayıcısı üzerinden uygulamayı masaüstü ve dizüstü bilgisayardan kullanılmasına imkan vermektedir. Chrome üzerinden WhatsApp Web’i kullanmak için öncelikle aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir:

  • Öncelikle mobil cihazınıza WhatsApp uygulamasının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
  • WhatsApp uygulamasını telefon üzerinden açın ve ayarlar menüsüne dokunarak WhatsApp Web seçeneğine tıklayın.
  • Bu işlemi yaptıktan sonra Google Chrome internet tarayıcısı üzerinden “https://web.whatsapp.com” adresine girin.
  • Daha sonra telefonunuzun ekranına gelen TAMAM ANLAŞILDI yazan yerin üzerine tıklayın.
  • Bu aşamadan sonra telefonunuzun kamerası otomatik olarak açılacaktır. Daha önce Chrome tarayıcısı üzerinden açtığınız sayfa da bulunan barkodu kameraya odaklayın ve 3-4 saniye bekleyin. Kamera barkodu kısa sürede tanıyacaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra artık WhatsApp Web’i kullanmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp Web de tıpkı mobil uygulama gibi tamamen ücretsizdir. WhatsApp Web sayfasında bulunan Bildirimler sekmesinden dilediğiniz ayarları yapabilirsiniz. WhatsApp Web uygulaması şu anda Android, Nokia, Blackberry ve Windows Phone kullanıcıları tarafından kullanılabilmektedir. İOS işletim sistemini kullanan kişiler uygulanan Chrome kısıtlaması nedeniyle ilk başlarda bu uygulamayı kullanamamaktaydı. Ancak daha sonra yapılan düzenleme ile artık İphone kullanıcıları da bu hizmetten faydalanabilmektedir.

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

Yukarıda yer alan adımları sırasıyla uyguladıktan sonra WhatsApp Web’i kullanmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp Web ile telefon üzerinden yapılan tüm işlemler internet tarayıcısı üzerine yansıtılmaktadır. Uygulamadaki tüm sohbet konuşmaları, video ve fotoğraflar telefonda gösterildiği gibi bilgisayarda gösterilmektedir. Tarayıcı üzerinden de kolaylıkla mesaj gönderilebilmektedir.

Mesaj ile beraber telefonda olduğu gibi fotoğraf ve videoları da WhatsApp Web üzerinden paylaşmak mümkündür. Bilgisayarınızda bir kamera var ise tarayıcınıza kamera erişim izni vererek anlık fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha önceden bilgisayarınızda kayıtlı bulunan bir fotoğraf veya videoyu da arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Telefon üzerinden yaptığınız işlemler Whatsapp Web üzerinden de anında görülmektedir. Örneğin bir konuşma mesajlarını telefon üzerinden sildiğiniz zaman, bu mesajlar otomatik olarak Whatsapp Web üzerinden de silinmektedir. Ancak Whatsapp Web üzerinden konuşma mesajlarını silmek mümkün değildir. Mesajlar ancak telefon uygulaması üzerinden silinebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz