Ana Sayfa internet Google Arama Geçmişini Silmeyi Unutmayın!

Google Arama Geçmişini Silmeyi Unutmayın!

589
0

Hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın, online dünyada yapacağınız aramalar ve ziyaret ettiğiniz adresler Google tarafından kayıt altına alınıyor ve bu yazımızda Google arama geçmişini silme işleminden bahsetmek istiyoruz.

Gizli sekme kullanmıyorsanız eğer ziyaret ettiğiniz tüm adresler, arama geçmişinde yerini alacak ve bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Peki bu adresleri temizleme gibi bir şansımız var mı? Cevabımız kesinlikle evet ve az sonra bahsedeceğimiz adımları doğru bir şekilde uyguladığınızda sizler de arama geçmişini sorunsuz bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Google Chrome Arama Geçmişini Silme için;

Boş bir Chrome sayfasında iken sizler de CTRL+H kombinasyonunu kullanırsanız web geçmişiniz karşınıza çıkacaktır. Web geçmişi görüntüleme işlemi sonrası dilerseniz bazı adresleri bu ekrandan silebilirsiniz. Çok fazla zamanım yok ve bir an önce tüm geçmişi silmek istiyorum diyorsanız eğer CTRL+Shift+Delete kombinasyonunu kullanmanız gerekecektir. Bu kombinasyon ile birlikte karşınıza direkt olarak web geçmişi silme ekranı çıkacaktır. Buradan çerezleri, kayıt altına alınmış şifreleri ve daha birçok bilgiyi silebilir ya da tek tek işaretleyerek silmek istediğiniz bölümleri silebilirsiniz.

Yukarıda tüm zamanlar gibi bir ibare karşınıza çıkacaktır ve bu ibareye tıkladığınızda son 24 saat, son bir hafta, son bir gün ve son bir saat gibi seçenekler de yer alıyor. Zaman dilimi ve tarih belirlemesi de yapabiliyorsunuz ve bu işlemleri gerçekleştirdikten hemen sonra onay verdiğiniz takdirde web geçmişiniz de silinmiş olacaktır. Şimdi dilerseniz diğer tarayıcılara da göz atalım…

Opera, Explorer ve Mozilla Arama Geçmişini Silme için;

Yukarıda bahsi geçen tarayıcılar için de aynı durum geçerlidir. Web geçmişinize göz atmak isterseniz eğer CTRL+H kombinasyonu yeterli olacaktır ve hangi tarayıcıda olursanız olun bu kombinasyon sizleri ilgili adreslere yönlendiriyor.

CTRL+SHİFT+DELETE kombinasyonu ile birlikte tarama verilerini yani web geçmişini sileceğiniz ekrana ulaşıyorsunuz. Bu ekran Mozilla kullanıcıları için çok daha geniş bir yelpazeyi de beraberinde getiriyor ancak silme işlemi için yapmanız gereken ya da izlemeniz gereken adımlar aynıdır. Zaman aralığını belirledikten sonra tarama verilerini temizle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz