Ana Sayfa internet Spam Nedir? Spam Ne Demek?

Spam Nedir? Spam Ne Demek?

824
0

Günümüzde E-mail kullanımının giderek artması ile birlikte hayatımıza da spam diye bir kavram da girdi. Peki Spam nedir?

Spam Nedir? Spam Ne Demek?

Sizin isteğiniz olmadan, almayı talep etmediğimiz mesajları iletileri tarafınıza zorlayıcı nitelikte  gönderilmesine Spam deniyor. Spam reklam içerikli maillerdir. Aynı mesajın çok sayıda ki kopyasının, mesaj alma talebinde bulunmamış kişilere, zorla gönderilmesi spam olarak adlandırılır. Genellikle ticari firmalar tarafından gönderilen bu mesajlar, mail kutumuzun istemediğimiz mesajlarla dolmasına sebep oluyor. Spam sadece e-mailinize gönderilmez. Sosyal medya hesapları ve akıllı telefonlarda spam tehdidi altındadır. Günümüzde pek çok dolandırıcılık yöntemi kendisini bir banka ya da hayır kurumu olarak tanıtıp insanlardan para toplamaya çalışılmaktadır. Bu sebeple tanımadığımız tüm mesajlara karşı daha dikkatli olmalıyız.

Cep telefonları ücretli olduğu için en uygun spam gönderme şekli e-mail olmaktadır. Spam gönderimi pek çok kişinin ticari gelir kaynağı oldu bile. Bu mesajların amacı  maddi çıkar sağlamaktır. Spamı tanımladıktan sonra spamların nasıl yapıldığını ve spamcının işine neler yarıyor bunları öğrenmeliyiz. Spam ticari reklam niteliğinde olup müşterilerin reklamlarını milyonlarca kişiye ulaşmasını vaat ederler. Ve kendileri de buradan bir miktar para kazanırlar.

Bilinçsiz kişilerin ulu orta paylaştığı mail adreslerini oluşturduğu botlar ve yazılımlar sayesinde iletişim bilgilerini toplarlar. Forumlar bu kişilerin mail avına çıktıkları başlıca yerlerdendir. Bu sebeple bir foruma üye olurken mail adresinizin başkaları tarafından görülsün mü diye seçenek vardır, kayıt oluştururken mail adresinizin başkaları tarafından görülmesini istemediğiniz kutucuğu işaretlemeniz oldukça önemlidir. Aksi halde mail adresiniz ve kişisel iletişim bilgileriniz kötü niyetli kişilerin ellerine geçebilir. Bazı mail serverleri spam’e karşı koruma sağlar. Büyük mail serverlarının bile spam’e karşı %100 koruma sağladığı pek te söylenemez. İşte bu yüzden kendi korumamızı kendimiz sağlamalıyız.

Spam mesajlarının ve maillerinin tehlikesi sadece dolandırmakla kalmıyor. Maillere gelen ek dosyalarda bilgisayarınız için de büyük tehlike olabilmekte. Bilgisayarınıza bulaşmış bir virüs adres defterinizdeki e-mail adreslerine mail atmakla kalmayıp, o adresleri spam listelerine kayıt etmektedir.

Spamdan Nasıl Korunur?

Spamdan korunma yöntemleri var fakat öncelikli olarak bilinçli bir mail kullanıcısı olmalıyız. Bilgisayarınıza anti-virüs programı ile koruyun ve güvenlik duvarı her zaman açık olsun. Eğer böyle bir programa sahip değilseniz tanımadığınız mailleri açmayın. Yanlışlıkla maili açtıysanız bu kişilere cevap yazmayın. Şüpheli olduğunu düşündüğünüz hiçbir siteye e-mail adresinizi ve kişisel bilgilerinizi vermeyiniz. İnternet kullanımınızı bu yöntemlerle daha güvenli hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz