Ana Sayfa Whatsapp WhatsApp’a Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

WhatsApp’a Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

663
0

Günlük hayatımızda en sık kullandığımız uygulamaların başında WhatsApp uygulaması gelmektedir. İş yaşamından sosyal yaşama ve özel hayata kadar birçok konuşma WhatsApp üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında WhatsApp’ın sesli ve görüntülü konuşmaya da olanak tanıması uygulamanın günün her anında farklı amaçlarla kullanılabilmesine imkan vermektedir. Birçok özel yazışmanın da bulunduğu WhatsApp uygulamasına başkalarının girişini engellemek amacıyla şifre koyulabilmektedir. Direk telefona bir şifre konulabileceği gibi farklı araçlar ve uygulamalar yardımı ile WhatsApp’a giriş şifresi de koymak mümkündür. Telefona şifre koymak WhatsApp’a başkasının girmesini engelleyebilir ancak en güvenilir çözüm WhatsApp uygulamasına özel bir şifre koymaktır. Peki, WhatsApp’a şifre koyma nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

WhatsApp uygulamasını şifreleme

Kişisel ve özel yazışmaların güvenliğini sağlamak ve bu yazışmaları başkalarının görmesini engellemek için uygulama şifreleme yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. WhatsApp’ın kendi yerleşik özellikleri arasında şifreleme özelliği bulunmamaktadır. Bu işlem ancak yardımcı uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Yardımcı bir uygulama kullanmadan ancak telefona bir şifre koyulabilir fakat bu WhatsApp’a herkesin girmesini kesin olarak engellemeyebilir. WhatsApp uygulamasını şifrelemek için Andorid ve İOS işletim sistemine sahip cihazlarda farklı uygulamalar tercih edilebilir. Bu uygulamalardan sıklıkla kullanılanları aşağıda verilmiştir.

Android cihazlarda WhatsApp’a şifre koyma nasıl yapılır?

Android özellikli cihaz kullanan kişilerin WhatsApp’a şifre koymak için farklı alternatifleri bulunmaktadır. Google Play Store’da bulunan ve en sık kullanılan şifreleme uygulaması Smart AppLock’tur. Bu uygulamayı indirdikten ve kurduktan sonra açılışta sizden bir şifre girmeniz istenecektir. Uygulama için varsayılan şifre 7777 olarak ayarlanmıştır. Şifreyi girdikten sonra Ayarlar daha sonra da Şifre ve Desen sekmesine girerek istediğiniz şifre şeklini seçebilirsiniz. Daha sonra Uygulamalar sekmesinde bulunan artı (+) butonuna basarak WhatsApp uygulamasını seçin. Bu şekilde WhatsApp uygulamasına belirlediğiniz şifre haricinde girilmesini engellemiş olursunuz.

Android cihazlarda bir diğer şifreleme uygulaması Lock For WhatsApp uygulamasıdır. Bu uygulama diğerinden farklı olarak sadece WhatsApp uygulamasını şifrelemek üzere tasarlanmıştır. Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra belirlediğiniz parolayı girerek uygulamayı şifreleyebilirsiniz. Parolanın yanlış girilmesi durumunda hiçbir mesaj veya sohbet  açılmayacaktır.

İOS cihazlarda WhatsApp’a şifre koyma nasıl yapılır?

Android cihazlardan farklı olarak İOS işletim sistemine sahip telefonlarda şifreleme işlemi için App Store üzerinde kullanabilecek bir uygulama yoktur. Apple firması bu tarz uygulamaları güvenli olmadığı gerekçesi ile erişime açmamaktadır. Ancak yine de şifreleme yapmak isteyen kişilerin Jailbreak yaparak WhatsApp uygulamasına şifre koyması mümkündür. Jailbreak yapılmış İphone ve İpad cihazlarında Cydia uygulaması ile şifreleme yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz