Ana Sayfa Whatsapp WhatsApp Fotoğrafları Nereye Kaydedilir?

WhatsApp Fotoğrafları Nereye Kaydedilir?

3185
0

WhatsApp mesajlaşma amacının yanında sıklıkla fotoğraf ve video göndermek için de kullanılmaktadır. WhatsApp sayesinde çektiğiniz ya da telefonunuzda kayıtlı bulunan tüm fotoğraf ve videoları rehberinizdeki arkadaşlarınızla kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Aynı şekilde grup konuşmalarında da tüm grup üyeleri ile kolaylıkla fotoğraf ve video paylaşabilirsiniz. Gönderilen fotoğraf ve videolar belirli bir boyutta olduğu için telefonda önemli yer işgal edebilmektedir. Dolayısıyla WhatsApp üzerinden gönderilen fotoğrafların düzenlenmesi ve işlevini yitiren fotoğrafların silinmesi gerekmektedir. Peki, WhatsApp fotoğrafları nereye kaydedilir? Bu sorunun cevabını aşağıdaki başlık içerisinde bulabilirsiniz.

WhatsApp’tan gönderilen fotoğraflar nereye kaydedilir?

Hem İOS tabanlı mobil cihazlarda hem de Andorid cihazlarda WhatsApp uygulaması üzerinden fotoğraf alışverişi yapılabilmektedir. Telefonların hafızası sınırlı olduğu için zaman içerisinde temizlenmeyen ve ayıklanmayan fotoğraflar büyük alanları işgal edebilmektedir. Bu durum yeni fotoğrafların gelmesini engellemekte aynı zamanda da telefonun yavaşlamasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla WhatsApp’tan gönderilen fotoğrafların belirli aralıklarla silinmesi ya da bilgisayara aktarılarak depolanması gerekmektedir.

Andorid cihazlarda WhatsApp uygulaması üzerinden gönderilen fotoğraflar hafıza kartına kaydedilmektedir. Cihaza bağlı bulunan SD kart üzerinden tüm fotoğraflara ulaşmak mümkündür. Cihaz üzerinden fotoğraflara erişmek için Galeri’ye girerek WhatsApp Images klasörüne tıkladığınız zaman WhatsApp konuşmaları üzerinden gönderilmiş olan tüm fotoğrafları tek bir klasörde görebilirsiniz. Bu klasör üzerinden fotoğrafları düzenleyebilir ve fazla olan fotoğrafları silebilirsiniz.

İOS işletim sistemini sahip cihazlarda WhatsApp üzerinden gönderilen fotoğraflar telefonun dahili hafızasına kaydedilmektedir. Zaten bu cihazlara Android cihazlarda olduğu gibi ekstra bir hafıza kartı takılması mümkün değildir. İOS tabanlı mobil cihazlarda WhatsApp’tan gönderilen fotoğraflar tüm diğer fotoğraflar ile beraber Film Rulosu klasörüne kaydedilmektedir. Android cihazlardaki gibi ayrı bir WhatsApp klasörüne değil kamera ile çekilen diğer fotoğrafların da yer aldığı Film Rulosu’nda depolanmaktadır.

Her iki telefon modelinde de WhatsApp uygulamasından gelen fotoğrafları belirli aralıklar ile düzenlemek ve fazla olan fotoğrafları silmek telefon hafızasının boş yer dolmasının önüne geçecektir. Android cihazlarda tüm fotoğrafları kolay bir şekilde temizlemek için yardımcı uygulamalar da bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz