Ana sayfa İnceleme TL İşareti Nasıl Yapılır?

TL İşareti Nasıl Yapılır?

398
0

Klavyede TL işareti nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermek adına karşınızdayız… Bildiğiniz üzre yakın geçmişte para birimimiz için yeni ve etkileyici bir sembol belirlendi. Mevcut klavyelerde ise bu sembol ne yazık ki yer almıyor fakat merak etmeyin az sonra bahsedeceğimiz detaylar ile birlikte sizler de sembolü dilediğiniz an oluşturabilecek ve kullanabileceksiniz.

Gayet hoş bir sembol seçimi yapıldığını da belirtmek gerekiyor. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden klavyelerimizde bu sembolü nasıl oluşturabileceğimize hep birlikte göz atalım.

TL İşareti Nasıl Yapılır?

  • Klavyelerimizde bu sembolü oluşturabilmek için öncelikli olarak TCMB internet sitesine giriş yapıyor ve hemen ardından işletim sistemimiz için uygun olan yazı tipini download ediyoruz. İndirme işlemi tamamlandıktan hemen sonra ise yeni yazı tipini bilgisayara yüklüyoruz. Bilgisayarımızda yüklü olan yazı tiplerine göz attığımızda yeni eklenen “AbakuTlSymsSans” yazı tipini de göreceğiz. İlgili yazı tipini seçtikten sonra Windows işletim sistemi kullanıyorsak AltGR+T kombinasyonunu uygulayarak tl sembolünü sorunsuz bir şekilde oluşturabiliyoruz. Mac kullanıcıları için ise takip edilmesi gereken adımlar Alt+T şeklinde karşımıza çıkıyor. Doğru uygulama ile birlikte sizler de Tl sembolünü elde etmiş olacaksınız.

  • Android klavye kullanıcıları için de benzer bir kombinasyondan bahsedeceğiz ve Alt+T kombinasyonu TL simgesine ulaşmak adına yeterli olacaktır.
  • Son olarak kopyala yapıştır alternatifinden bahsetmek istiyoruz ve öyle zannediyoruz ki birçok kullanıcı bu alternatifi daha fazla tercih ediyor. Sizler için sembolü sayfamıza ekledik “₺” ve dilediğiniz an bu sayfadan kopyalayarak ilgili alana ya da belgeye yapıştırabilirsiniz.

TL simgesine değindikten sonra dilerseniz en çok kullanılan diğer iki para birimine de hep birlikte göz atalım ve klavyelerimizde bu sembolleri nasıl oluşturabileceğimizi detaylı bir şekilde inceleyelim.

Dolar Simgesi Nasıl Yapılır?

Türk Lirası ile birlikte Dolar ve Euro’ya da yer vermek istedik… Bildiğiniz gibi bu iki para birimi de birçok metinde ya da işlemde karşımıza çıkıyor. Paranın konuşulduğu konularda bu sembollere mutlaka ihtiyacımız olacaktır. Dolar işareti için yapmanız gereken şey AltGR+4 kombinasyonun uygulamak olacaktır.

Euro Simgesi Nasıl Yapılır?

Euro simgesi için ise AltGR+E kombinasyonunu uygulamanız yeterli olacaktır. “€” Dilerseniz sayfamızdan kopyalayarak da ilgili alanlara ekleyebilirsiniz.

Türk Lirası, Dolar ve Euro gibi para birimlerini klavye aracılığı ile nasıl ekrana yansıtabileceğimizi konuştuk ve ilgili alternatifleri de sizlere aktarmaya çalıştık. Bu alternatifler zahmetli geliyorsa ya da vakit kaybı olarak değerlendiriyorsanız en kolay yöntem elbette kopyala yapıştır yöntemi olacaktır. Birçok kullanıcı için öncelik bu alternatiftir ve dilerseniz her 3 para biriminin sembolünü de sayfamıza ekleyerek sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

Türk Lirası: “₺”
Dolar: “$”
Euro: “€”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here