Ana Sayfa İnceleme Tik İşareti Nasıl Yapılır?

Tik İşareti Nasıl Yapılır? [Kesin Çözüm]

3747
4

Klavyede bulunmayan birtakım sembol ve işaretler vardır. Bunlardan bir tanesi de, tik sembolüdür, tik sembolü onaylama anlamına da gelir. Tik işaretini en kolay yapma şekli kopyala ve yapıştır yöntemidir. Excel ve World programında bu işareti kısa sürede yapmak için bir takım kodlar kullanılır. Sürekli olarak yazı ve metinlerinde tik işareti kullanımında olanlar ✔ tik işareti nasıl yapılır? Hakkında en kolay yöntemi bulmaya çalışırlar. Bu kodlar eski kodlar olarak adlandırılır. Bu kodlar yalnızca bilgisayar klavyelerinde kullanılmaktadır.

✔ Tik İşaretini Kullanmanın Sebebi Nedir?

Tik işareti özel yazı, liste ve metinlerde onay anlamında kullanılır. Özellikle uzun metin ve listelerde el ile tek tek bu yazıları onaylamak zor olacağından bilgisayar üzerinden bu işaret yapılarak kullanılmaktadır. Bilgisayar üzerinden okunan metinler, ödevler ve uzun soluklu listelerde bu işaretin kullanımı son derece önemlidir. Yazılar arasındaki farkı ortaya çıkarmak ve tekrar aynı konuya dönmemek için kullanılan tik işareti yazı içlerindeki satırları ayrıştırmak için kullanılır.

Unicod Seçeneğiyle Tik İşareti Yapma

Tik işaretini acil olarak yapmak için bilgisayar klavyelerinde yer alan numerik tuşlar ve alt tuşu kullanılır. Tik işaretini yaparak World ve Excel programlarında kullanmak için öncelikle klavyede bulunan alt tuşuna basılır ve bu tuş basılı halde iken nümerik tuş bölümünden 0252 tuşlanır. Numerik tuşlardan 0252 tuşlanıldığında alt tuşu bırakılır ve ekranda tik sembolü oluşur.

Tik İşareti Kopyala [  ]

Cep telefonunda yazılan bir yazı için tik sembolü kullanılması gerektiğinde tik işareti herhangi bir internet sitesinden kopyalanabilmektedir. İnternet üzerinden herhangi bir siteden tik işareti kopyalanır ve yazılacak yazının üzerine yapıştırılır. İstenilirse bu kopyalama işleminde tik sembolünün rengi ve boyutu değiştirilebilmektedir.

Bilgisayar Programıyla ✔ Tik İşareti Yapma

Bilgisayar kullanıcıları tik sembolünü yapmak için bilgisayarın kendi programından yararlanabilir. Tik işaretini bilgisayar üzerinden yapmak için Bilgisayar sekmesi açılır. Sekme içinde donatılar menüsü seçilir. Donatılar menüsünün altında karakter eşlemi seçeneği çıkacaktır. Karakter eşlemi menüsünde tik işareti bulunmaktadır. Bilgisayar kullanıcıları bu menüyü kullanarak tik işaretini bulabilir ve yazılarına ekleyebilir.

4 YORUMLAR

  1. Tik işareti de diğer karakterler gibi bir karakter. Eskiden tabii siz kullandınız mı bilmiyorum. MS-DOS işletim sisteminde çalışan programlama dilleri ile kodlama yaparken bu tür karakterlerin kodlarını belirten ASCII kod tablosunu kullanarak çerçeveler tablolar ve grafikler oluştururduk. Tik işaretinin ALT+ 0252 tuş kombinasyonundan çıktığını anlattığınız bu yazı beni o günlere geri götürdü.

  2. Telefonda internetten arama yaparak hali hazırda telefonda bulunmayan tik işareti gibi sembolleri ve yazı tiplerini bulmak kolay gelse de nedense bilgisayarda çok uzun bir işmiş gibi geliyor. Numerik tuşlarla tik işareti yapılabildiğini okuduğumdan beri farklı tuşları deneyip duruyorum ve her seferinde daha önce internette kopyalamak için aradığım farklı semboller çıkıyor. Makale ve ödev hazırlarken de bunları okurken de verdiğiniz 0252 tuşlaması epey işime yarayacak gibi görünüyor. Klavyeden birkaç saniye içinde yapılabilecek bir şey için internete girerek dikkat dağıtma riski de sayenizde ortadan kalkmış oldu.

  3. Tik işareti nasıl yapılır merak ettim. Blog yazınıza internetten ulaştım ve makalenizi okudum. Güzel ve faydalı bir bilgiyi bizimle paylaşmışsınız. Word’de tik işaretini karakter kütüphanesinden buluyorum ama bazı metin editörlerinde de ihtiyacım oluyor. O zaman tik işaretini klavyeden nasıl yapacağım hakkında bir bilgim olmuyor. Bu eksikliğimi çözebilmek adına yazınıza göz attım ve tik işaretinin ALT+ 0252 tuş kombinasyonundan çıktığını öğrendim.
    Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz