Ana Sayfa İnceleme Büyüktür Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Büyüktür Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

1745
0

Özel karakterlerin klavye yardımı ile nasıl oluşturulacağını incelemeye devam ediyoruz ve bugünkü yazımızda da büyüktür küçüktür işareti nasıl yapılır? Sorusuna hep birlikte yanıt arayacağız.

Rakamlar arası büyüklük küçüklük ilişkisini belirtmek adına kullanılan bu semboller, Matematiksel çalışmalarda d sıkça kullanılıyor. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden büyüktür sembolü ile başlayalım…

Büyüktür İşareti;

Klavyelerimizin sol alt köşesine bakalım… Shift tuşunun hemen yanında büyüktür sembolünü göreceğiz. Shift tuşuna bastıktan sonra büyüktür simgesinin yer aldığı tuşa bastığımız anda sembolümüzün ekrana geldiğini göreceğiz. Gayet basit bir kombinasyondan bahsetmek mümkün ve sizler de saniyeler içerisinde bu işarete ulaşabiliyorsunuz. Küçüktür işareti biraz daha zahmetsiz ve dilerseniz bu sembolümüze de alt başlıkta yer verelim.

Küçüktür İşareti;

Hemen klavyelerimizin sol alt kısmına bir kez daha göz atıyoruz. Küçüktür ve büyüktür sembolünün yer aldığı bir tuş var ve bu tuşa bir kez basmamız, küçüktür işareti için yeterli oluyor. Bu sembolü oluşturmak için Shift tuşuna ihtiyacınız yok ve az önce de bahsettiğimiz gibi süreç biraz daha kolay. Hayır ben farklı alternatifleri de kullanmak ve bilgisayarımı daha yakından tanımak istiyorum diyorsanız eğer Ascii kod tablosuna geçiş yapalım ve birlikte inceleyelim.

Ascii Kod Tablosu;

Büyüktür işareti için Alt tuşuna basalım ve hemen ardından 062 rakamlarını tuşlayalım. Alt+062 kombinasyonu ile sizler de büyüktür işaretine ulaşabilirsiniz.

Küçüktür sembolü için izlememiz gereken yok ise Alt tuşu sonrası 060 rakamları olacaktır. Bu kombinasyon neticesinde küçüktür işaretine erişim sağlayabiliyoruz.

Bu yöntemler dışında bir başka alternatif de var ve dilerseniz karakter eşlem tablosuna da yine hep birlikte göz atmış olalım.

Karakter Eşlem Tablosu;

Win+R kombinasyonunu takip ederek çalıştır penceresini açıyoruz. Charmap komutunu ekleyip enter tuşuna basıyoruz.

Her iki simgenin yazı tipi Arial Black ve küçüktür sembolü için U+003C kombinasyonunu kullanırken, büyüktür sembolü için ise Unicode’ye git bölümünden U+003E kombinasyonunu kullanacağız.

> <

Tüm bu yöntemlere ek olarak hepimizin sıkça kullandığı kopyala yapıştır yöntemini de alternatifler arasına eklemiş olalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz