Ana Sayfa İnceleme Yüzde İşareti % Nasıl Yapılır?

Yüzde İşareti % Nasıl Yapılır?

1438
1

Matematiksel işlemlerde çok sık kullandığımız bir işaretten bahsetmek istiyoruz. Yüzde işareti nasıl yapılır? Sorusuna yanıt bulabileceğiniz bu yazı sayesinde sizler de farklı kombinasyonlar ile birlikte bu işareti elde etmeyi öğreneceksiniz.

Bazı sembollere ulaşmak için tek bir tuş yeterli olmuyor ya da klavyemiz bu konuda yeterli gelmiyor. Kombinasyonlar ya da bazı adımları seyrederek yüzde işaretine ulaşabilirsiniz ve dilerseniz alternatiflere de hep birlikte göz atalım.

Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyenize göz gezdirdiğinizde 5 rakamının hemen altında yüzde sembolünün yer aldığını göreceksiniz ancak sadece 5 tuşuna basarak yüzde sembolünü elde edemiyorsunuz.

Bunun için yardımcı bir tuşa da ihtiyacınız olacak ve Shift+5 kombinasyonunu takip ederek sizler de bu sembole ulaşabiliyorsunuz. Bu kısa yolu word ve Excel gibi programların yanı sıra metin belgesinde de sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Başlat > Karakter eşlem yazıp arama yaptıktan hemen sonra gelişmiş görünüm butonuna tıklayın. Unicode’ye git sekmesi ile birlikte ilgili alana 0025 yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Buradan yüzde sembolüne tıklayıp seçimlerinizi yapabilirsiniz. Sonrasında kopyalama işlemi ile birlikte yüzde işaretini dilediğiniz herhangi bir yerde kullanabilirsiniz. Karakter eşlem tablosu bazılarınıza zahmetli gelebilir ancak her zaman söylediğimiz gibi hem bilgisayarlarınızı hem de klavyelerinizi daha yakından tanımak adına bu tablo sizlere yardımcı olacaktır. Yüzde sembolünün yanı sıra yine ihtiyacınız olan birçok farklı sembol de bu alanda yerini almış durumda.

Yüzde İşareti Kopyala Yapıştır: %%%

Yüzde sembolü için kopyala yapıştır seçeneğini de kullanabilirsiniz. Birçok bilgisayar kullanıcı için en basit yöntem olduğunu söyleyebiliriz ve sizler de zaman kaybı yaşamamak adına sayfamızdan kopyalayarak dilediğiniz yerde kullanabileceksiniz. “%” yüzde sembolünü buradan alabilirsiniz.

Yüzde işareti Kopyala yapıştır alternatifi işin kolayına kaçmak oluyor ve diğer alternatifleri de geri plana atmış oluyorsunuz. Karakter eşlem tablosunu keşfetmenizi tavsiye ediyoruz çünkü farklı bir sembol ya da noktalama işaretine ihtiyacınız olduğunda yine bu tabloyu ziyaret etmek durumunda kalacaksınız. Ezbere hareket etmek yerine bilgi sahibi olmak ve uygulamak kesinlikle çok daha faydalı ve doğru olacaktır diye düşünüyoruz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz