Ana Sayfa İnceleme Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Çap İşareti Nasıl Yapılır?

723
0

Özel karakterlere değinmeye devam ediyoruz ve bu yazımızda da çap işareti sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız. Klavyelerimiz bizlere çok sayıda sembol sunuyor ancak elbette her biri için tek bir tuş yeterli olmuyor.

Bazı karakterlere ulaşmak istiyorsanız eğer izlemeniz gereken adımlar var ve bu adımların yanı sıra kombinasyonlar da zaman zaman hayat kurtarabiliyor. Bilgisayarlarımızı ve klavyelerimizi çok fazla tanımıyor ve hatta ezbere hareket ediyoruz. Çok sayıda özel karakter var ve bu karakterlerden ne yazık ki haberdar değiliz. Çap sembolü de bunlardan bir tanesi ve ihtiyacımız olduğu anlarda bu sembolü nasıl oluşturacağımızı da bilmiyoruz.

Çap Sembolü Nasıl Yapılır?

Çap işareti için hangi adımları takip etmeniz gerektiğini gelin birlikte inceleyelim ve kombinasyonları da paylaşmaya çalışalım.

  • Windows+R kombinasyonu ile birlikte çalıştır penceresini açabiliyoruz ve hemen ardından charmap komutunu yazarak ihtiyacımız olan tabloya, yani karakter eşlem tablosuna erişim sağlayacağız.
  • Çap sembolünün Unicode karşılığını da bilmek gerekiyor ve baktığımızda bunun U+2205 olduğunu göreceğiz. Unicode’ye git butonuna tıkladıktan hemen sonra bu değeri yazıyor ve onay veriyoruz. Çap sembolünü oluşturmak işte bu kadar basit.
  • Ascii kod tablosunda ise bu simgeye Alt tuşuna basılı tutarak 157’yi tuşlama şeklinde ulaşabileceğiz. Alt+157 kombinasyonu ile de çap sembolünü doğrudan oluşturabilir ve kullanabiliriz.
  • Son yöntem ise hepinizin çok iyi bildiği ve hatta sık sık uyguladığı yöntemlerden bir tanesi olan kopyala yapıştır yöntemidir. Bu yöntem en son tercih edeceğiniz yöntem olmalı diye düşünüyoruz ve kodlara hakim olmanın daha sağlıklı olacağını hatırlatmakta fayda var. Yukarıda bahsi geçen iki yöntem de ilinizi çekmiyorsa son olarak kopyala yapıştır işlemini tercih edebilirsiniz.

Çap işareti Kopyala:

“Ø” sembolünü sizinle paylaşıyoruz ve dilediğiniz an bu sayfa üzerinden kopyalama işlemini yapabilir ve ilgili yerlerde kullanabilirsiniz. Bu yöntem en kolay yöntemlerden bir tanesidir ve kopyalama işlemi ile birlikte bu sembolü Word, Excel, Metin Belgesi ya da internet aramaları gibi farklı alanlarda da sorunsuz bir şekilde kullanma şansı elde ediyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz