Ana Sayfa Mobil Telefon Çekmiyor ve Şebeke Sorunları

Telefon Çekmiyor ve Şebeke Sorunları

726
0

Kullandığınız cihazların şebeke kalitesi elbette önemli ancak yaşanan sorunlarda cihaz ile ilgili donanımsal problemleri de es geçmemek gerekiyor. Telefon çekmiyor ve şebeke sorunları başlığı altında bu sorunların asıl nedenini ve yine bu sorunların nasıl çözümlenebileceğini hep birlikte konuşacağız.

Cihazlarınız çekmediği takdirde en büyük işlevi olan iletişim ayrıcalığından faydalanamıyorsunuz ve bununla birlikte internete girme konusunda da sıkıntı yaşayacaksınız. Bir nevi telefonlarınızın her şeyi diyebiliriz ve operatör tercihi yaparken de bu detaylara özellikle dikkat etmenizde fayda var diyebiliriz.

Telefon Çekmiyor ve Şebeke Sorunu Çözümleri

Bu sorunun çok fazla nedeni olabilir ve bu nedenleri kendi başınıza çözebileceğiniz anlar da olacaktır ancak donanımsal bir sorun söz konusu ise servis desteği almanız kesinlikle çok daha doğru olacaktır. Şimdi dilerseniz nedenlere ve sorunun çözümüne hep birlikte göz atalım.

1. Sim kartınızı kontrol etmeyi denediniz mi? Sim kartın hatalı bir şekilde takılması ya da cihaz içerisinde yer değiştirmesi durumu da sinyalinizi etkileyecek ve şebeke sorununu gün yüzüne çıkartacaktır. Sim kart ile ilgili diğer sorunlarda şebeke yok uyarısını da alabilirsiniz ancak bazı durumlarda bu ibare karşınıza çıkmayabiliyor. Yapmanız gereken tek şey, sim kartınızı doğru bir biçimde yerleştirmek ve cihazınızı yeniden başlatmak olacaktır. Sim kart kaynaklı bir problem mevcut ise muhtemelen bu işlemden sonra herhangi bir sorun kalmayacak ve şebeke sorunu da çözüme kavuşacaktır.

2. Cihazlarınız uçak modunda olabilir ve bu durumda sinyal almanız da mümkün değildir. Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan hemen sonra uçak modu seçeneğini deaktif hale getirmeniz gerekiyor. Eğer bu seçenek aktif ise telefonlarınızın sinyal almaması gayet normaldir ve tek bir tık ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür.

3. Sinyal hızı kalitesini etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. 3G ya da 4.5G seçenekleri de sinyal kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Şebeke hız değişikliği yaparak sizler de bu sorunu kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz.

4. Şebeke türü ayarlarını değiştirerek de sinyal kalitenizi arttırabilirsiniz. Sadece Gsm seçeneğini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede elde edeceğiniz sinyal kalitesi çok daha güçlü olacak ve herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

5. Batarya gücünün zayıf olması, cihazlarınızı birçok faklı konuda olumsuz etkiliyor ve bunlardan bir tanesi de sinyal kalitesidir. Telefonlarınız yeteri kadar çekmiyor ve sinyal almıyorsa, batarya değişikliği yaparak da bir çözüm getirmek mümkün olabiliyor. Çok etkili bir yöntem değil ancak denemekte fayda var ve birçok kullanıcı da bu yöntemin işe yaradığını dile getiriyor.

6. An itibarıyla kullandığınız operatör de sorunlu olabilir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi öncelikli olarak operatör ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Anlık sorunlar yaşanabiliyor ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra bu sorunların çözümü de çok daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

7. Kullanmakta olduğunuz operatörün 4.5 G ayarlarını kapatarak da sorunu çözebilirsiniz. 3G seçeneğini aktif ederek sinyal kalitenizi arttırabiliyorsunuz ve operatör ile iletişime geçerek de bu talebinizi iletebiliyorsunuz.

8. Kalıcı bir çözüm değil ancak telefonlarınızı yeniden başlatarak da sorunu anlık giderebilir ve iletişim sağlayabilirsiniz.

9. Cihazlarınızın fiziksel olarak zarar görmesi ve özellikle anten kısmındaki yıpranmalar da şebeke sorununa sebebiyet verebiliyor. Bununla birlikte telefonlarınızın ekranı değişmiş ise ve yeni bir ekran tercihinde ikinci el seçimi yapmış iseniz bu sorunu yaşamanız gayet normaldir. Ne yazık ki kalitesiz parçalar kullanılıyor ve cihazlarınızın anteni yetersiz kalabiliyor. Bu da şebeke sorununun en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz