Ana Sayfa İnceleme Ünlem İşareti Nasıl Yapılır?

Ünlem İşareti Nasıl Yapılır?

997
0

Seslenme, şaşırma ve hayrete düşme gibi durumları yazı dilinde ifade edebilmek için ünlem işaretine ihtiyacımız olacaktır. Ünlem işareti nasıl yapılır? Sorusuna verebileceğimiz çok sayıda alternatif yöntem var ve bu yöntemleri de hep birlikte ele alacağız.

Duygu durumlarını daha net ifade edebilmek için de noktalama işaretlerine ihtiyacımız olacaktır ve ünlem işareti de bunun en güzel örneği diye düşünüyoruz. Makalelerinizde çok sık kullanacaksınız ve bu işareti elde etmek için hangi kombinasyonları uygulayabileceğinizi de hep birlikte inceleyeceğiz.

Ünlem İşareti Nasıl Yapılır?

En bilindik ve en kolay yöntem ile başlayalım istiyoruz. Shift tuşu ile birlikte 1 tuşuna bastığınız takdirde sizler de ünlem işaretini elde etmiş olacaksınız. Klavyelerin büyük bir kısmında ünlem işareti 1 tuşlunun hemen altında yer alıyor.

Eğer farklılık söz konusu ise Shift tuşu ile birlikte ünlem simgesine basmanız yeterli olacaktır. Klavyelerinizde ünlem işaretini bulmanız yeterli ve burada yardımcı tuş da shift tuşu olacaktır.

Bir diğer yöntem de yine bilgisayar kullanıcılarının çok sık tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir ve kolay bir kombinasyon olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Alt+33 kombinasyonu sayesinde sizler de ünlem işaretine ulaşabilirsiniz.

Karakter eşlem tablosuna da değinmek istiyoruz ve eğer bilgisayarlarınızı yakından tanımayı tercih ederseniz bu tabloya hakim olmanız da kesinlikle sizlerin lehine olacaktır. Başlat’ı açtıktan sonra karakter eşlem yazıp arama yapın. Açılan pencere üzerinden Unicoce’ye git bölümünü kullanacaksınız ve sonrasında U+0021 kodunu kullanacaksınız. Karşınıza çıkan ünlem işaretini seçip alabilirsiniz. bu tablo sayesinde yalnızca ünlem işaretine değil, birçok farklı sembol ve noktalama işaretine de saniyeler içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Zahmetli ya da bazılarınıza göre daha zor bir yöntem olabilir ancak bilmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Ünlem İşareti Kopyala Yapıştır; !!!

En basit yöntemlerden bir tanesi olan kopyala yapıştır yöntemi ile de ünlem işaretine ulaşabilirsiniz.

“!” ilgili noktalama işaretini sizinle paylaştık ve ihtiyacınız olduğu takdirde sayfamıza giriş yaparak kopyalayabilir ve dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Daha zahmetsiz ve daha kolay bir yöntem olması nedeniyle bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı bunu tercih ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz