Ana Sayfa Mobil Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürme

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürme

385
0

Akıllı cihazların donduğunda ya da herhangi bir şekilde yanıt vermediği durumlarda tüm çabalarımıza rağmen sonuç alamıyorsak eğer telefonu fabrika ayarlarına döndürme işlemi ile birlikte çözüme ulaşabiliriz. Bu yöntem elbette en son tercih olmalıdır ve öncesinde farklı uygulamalardan faydalanabiliyoruz.

Fabrika ayarlarına döndürme işlemi ile birlikte cihazlarınızdaki tüm bilgilerin silineceğini ve aynı zamanda dosyaların da kaybolacağını unutmamak gerekiyor. Her ihtimale karşın bir yedekleme çalışmasına ihtiyacınız olacaktır ve sorun ile karşı karşıya geldiğinizde fabrika ayarlarına dönmek sizler için bir işkenceye dönüşmeyecektir. Şimdi dilerseniz cihazlarımızı fabrika ayarlarına nasıl geri döndürebileceğimize hep birlikte göz atalım ve bu süreçte sizleri nelerin beklediğini de yine birlikte incelemeye çalışalım.

Telefon Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

En çok sorun yaşanan ve kullanıcıların şikayetlerini incelediğimizde bunu çok daha net bir şekilde görebiliyoruz. Endişe etmenize gerek yok çünkü saniyeler içerisinde telefonlarımızı sıfırlayabiliyor ve bu sorunu da çözüme kavuşturabiliyoruz.

Ani donma ya da telefondan yanıt alamama durumlarında yapmanız gereken şey oldukça basit Güç düğmesine 30 saniye boyunca basılı tuttuğunuz takdirde yeniden başlatma işlemi gerçekleşecektir. Sıfırlama işlemi bu kadar kolay ve emin olun sizler de fayda sağlayacaksınız.

Bahsettiğimiz adımların fabrika ayarlarına dönüş olmadığını ve telefon sıfırlama yöntemi olduğunu da hatırlatmak isteriz. Peki fabrika ayarlarına dönüş nasıl yapılacak?

  • Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan hemen sonra yedekle ve sıfırlama butonu ile devam etmemiz gerekiyor. Bazı durumlarda sizlerden şifre talep edilebilir ve şifrenizi girdikten sonra süreç başlatılacak ve telefon otomatik olarak fabrika ayarlarına döndürülecektir.
  • Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki bu işlemi yaptığınızda tüm verilerinizi kaybedeceksiniz ve eğer yedekleme yapmadıysanız bu konuda da daha dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Kurtarma Modunda Fabrika Sıfırlama İşlemi

Diyelim ki ayarlar menüsüne dahi ulaşamıyorsunuz ve herhangi bir şekilde telefonlarınızdan yanıt alamadınız. Bu durumda kurtarma modu devreye girecek ve fabrika ayarlarına dönüş yapabileceksiniz.

Telefonlarınızı kapatın ve hemen ardından ses kısma tuşuna basılı tutarken aynı anda güç düğmesine de basılı tutun. Bu işlemi birlikte yapmanız gerekiyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra başlangıç ekranının karşınıza çıktığını göreceksiniz fakat süreç henüz tamamlanmış değil!

Karşınıza çıkan pencereden kurtarma modunu seçmeniz gerekiyor ve bunu da ses tuşları ile ileri geri yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Wipe data/factory reset seçeneğini işaretleyerek devam etmeniz gerekiyor.

Bu adımları takip ettikten sonra onay vermek için güç düğmesine basacaksınız ve fabrika ayarlarına dönüş otomatik olarak başlatılacaktır. Hard reset olarak da bilinen bu işlem, birçok android kullanıcının en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir. Telefonlarınızdan herhangi bir şekilde yanıt alamadığınız durumlarda sorunsuz bir şekilde uygulayabilir ve sizler de sıfırlama işlemini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Bu alternatifi, telefonlarınızın menüsüne ulaşamadığınız zamanlarda yapmanızı tavsiye ediyoruz. Menüye ulaşabiliyorsanız eğer zaten ayarlar üzerinden fabrika ayarlarına dönüşü sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Hard reset ile birlikte cihazınızdaki tüm veriler ve dosyalar silinecek ve telefonlarınızı aldığınız günkü gibi boş bir cihaza sahip olacaksınız. Dilerseniz cihazlarınızı komple temizlemek adına da bu uygulamadan faydalanabilirsiniz ve bu sayede temiz bir cihaz elde etmiş olacaksınız.

Fabrika ayarlarına dönüş yapmadan önce yedekleme konusunda da dikkatli davranmanız gerekiyor. Akıllı cihazların büyük bir kısmı senkronizasyon konusunda sizlere yardımcı oluyor ve dosyalarınızı yedekliyor. Bu seçeneği aktif hale getirmediğinizde ise ne yazık ki dosyalarınıza ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz