Ana Sayfa Mobil Ekran Yer Paylaşımı Kapatma Nasıl Yapılır?

Ekran Yer Paylaşımı Kapatma Nasıl Yapılır?

945
0

Akıllı telefonlar hayat kurtarmaya devam ediyor ve gündelik hayatlarımızda yanımızdan ayırmadığımız bu cihazların bazı eksileri de can sıkabiliyor. Ekran yer paylaşımı kapatma işleminin nasıl yapılacağına geçmeden önce dilerseniz biraz teknoloji konuşalım.

Akıllı cihazlarımız sayesinde birçok işlemi saniyeler içerisinde yapabiliyor ve hayatı daha kolay bir seviyeye taşıyoruz. Yalnızca internette sörf yapmak değil, birçok ihtiyacımıza da yine bu cihazlar aracılığı ile yanıt alabiliyoruz.

Peki ya sorunlar? Elbette kusurlar ve eksikler olacaktır ancak endişe etmenize gerek yok çünkü birçok farklı sorunun aynı zamanda çözümü olduğunu da unutmamak gerekiyor. Akıllı telefon kullanıcılarının sık sık karşı karşıya geldikleri sorunlardan bir tanesi de ekran yer paylaşımı tespit edildi sorunudur. Bu yazımızda bu sorunun nasıl çözümleneceğine ve neler yapmanız gerektiğine hep birlikte göz atacağız.

Özellikle Android 6.0 sürümüne sahip olan kullanıcılar bu sorunu çok daha sık yaşıyor ve bankalara ait uygulamaları kullanırken de yine bu bildirim ile karşılaşıyoruz. Ekran yer paylaşımını kapatmak ve bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulmak mümkündür. Yapmanız gereken şeyler oldukça basit ve dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bu sürecin nasıl işlediğine de hep birlikte göz atalım ve sizleri de bilgi sahibi yapalım.

Ekran Yer Paylaşımı Hakkında

Ekranlarınızın kontrolünün farklı bir uygulamada ya da üçüncü şahıslarda olduğunu işaret eden bu ibare, özellikle bankaların uygulamalarında çok daha sık bir şekilde karşımıza çıkıyor ve birçok banka bu konuda gerekli önlemleri almış durumda. Bu uygulamaları kullanabilmek için ekran yer paylaşımını kapatmanız gerekiyor ve bu detayın güvenlik ve gizlilik adına büyük bir öneme sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Ekran görüntüsünün üçüncü bir şahıs ya da uygulama tarafından takip ediliyor ve kontrol ediliyor olması elbette sağlıklı bir durum değil ancak ne yazık ki birçok uygulama belli başlı izinler istiyor ve bu izinleri onayladığınız takdirde sizler de işlerini kolaylaştırmış oluyorsunuz. Ekran yer paylaşımını kapatarak bu sorundan kurtulabilir ve telefonlarınızı daha sağlıklı bir şekilde kullanma şansı elde edebilirsiniz. Peki ama nasıl? İşte en çok merak edilen sorunun cevabını hemen şimdi veriyoruz.

Ekran Yer Paylaşımı Kapatma

Ekran yer paylaşımını kapatmak için telefonlarınızın ayarlar menüsüne giriş yapın ve hemen ardından Genel butonuna tıklamanız gerekiyor.

Karşınıza çıkan menü üzerinden erişilebilirlik seçeneğini işaretleyin ve son olarak motor kognisyon penceresine geçiş yapın.

Dokunmatik kontrol alanları seçeneği ile birlikte aynı zamanda Touch assistant seçeneğini de deaktif hale getirmeniz gerekiyor. Dilediğiniz an bu seçenekleri aktif olarak değiştirebiliyorsunuz ve manuel olarak işlem yapacağınızı da belirtmek isteriz.

Bu adımları eksiksiz ve hatasız bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sizler de ekran yer paylaşımını kapatmış olacaksınız ve artık uygulamalar konusunda da herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Az önce de ifade ettiğimiz gibi dilerseniz yeniden açık yani aktif hale de getirebiliyorsunuz.

Uygulama Üzerinden Ekran Yer Paylaşımı Kapatma

Telefonlarınıza indirdiğiniz uygulamaların neredeyse tamamı sizlerden birçok izin talep edecektir. Bu izinleri kabul etmediğinizde ne yazık ki kullanım sağlayamıyorsunuz. Dilerseniz izinleri onayladıktan sonra uygulamaların ayarlarını değiştirebilir ve izinleri iptal edebilirsiniz. Ayarlar menüsü üzerinden ekran yer paylaşımını deaktif hale getirmek mümkündür.

Facebook Messenger gibi uygulamalarda bu durum sıkça karşımıza çıkıyor ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi uygulamanın ayarlar bölümünden sizler de Ekran Yer Paylaşımı kapatabilir ve sorunsuz bir şekilde kullanıma devam edebiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz