Ana sayfa iPhone Whatsapp’a Parmak İzi Kilidi Koyma (iPhone)

Whatsapp’a Parmak İzi Kilidi Koyma (iPhone)

237
0

Dijital dünyada en çok ihtiyacımız olan şeylerden bir tanesi de hızlı iletişimdir. Uygulama desteği ile birlikte bunu daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yerine getirmemiz mümkün. Whatsapp da o uygulamalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda ise Whatsapp’a parmak izi kilidi koyma(iphone) işlemini ele alacağız ve bu adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sizler de sohbet mesajlarınızı ve gönderim yaptığınız dosyaları kontrol ve koruma altına alabileceksiniz.

Şubat ayında bir güncelleme geldi ve bu güncelleme ile birlikte iphone kullanıcılarının güvenlik konusunda bir adım daha öne geçtiklerini söyleyebiliriz. Artık sizler de parmak izi kilidinden faydalanabiliyor ve güvenlik seviyesini üst noktalara taşıyabiliyorsunuz.

Whatsapp mesajlarınızın sürekli olarak kurcalandığını düşünüyorsanız ya da izinsiz olarak erişim sağlamak isteyen birileri varsa eğer parmak izi kilidi ile birlikte bunu engelleyebilir ve güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Sonuç olarak bu uygulamada çoğu zaman özelimizi paylaşıyor ve sırlarımızı açık ediyoruz. Üçüncü bir kişinin okumasını elbette istemeyiz ancak telefonu eline alan kişiler ne yazık ki bu konuda pek de anlayışlı davranmıyorlar. Gelin hep birlikte parmak izi kilidinden bahsedelim ve bu kilidi nasıl aktif hale getirebileceğinizi öğrenmiş olalım.

Whatsapp’a Parmak İzi Kilidi Koyma

– Whatsapp uygulamasını açtıktan sonra ayarlar butonuna tıklayarak sizler de ilgili menüye giriş yapabilirsiniz.

– Hemen ardından hesap sekmesine geçiş yapmanız gerekiyor.

– Devamında ise gizlilik sekmesini kullanacağız.

– En alt kısımda yer alan ekran kilidi seçeneğini kullanıyoruz.

– Açılan yeni pencere üzerinden Touch id ya da face id seçeneklerinden birini işaretliyoruz.

– Bu seçenek sonrasında 1 dakika 1 saat ve 15 dakika gibi süreler karşınıza çıkacaktır. Süre seçimini yaptıktan sonra parmak izi kilidi aktif hale getirilecektir.

– Bu süreler ise elbette bir anlam ifade ediyor. Peki nedir o? Belirlediğiniz süre içerisinde parmak izi olmadan giriş yapmanız mümkündür ancak bu süreyi aştığınız takdirde parmak izi ile giriş yapmak durumunda kalacaksınız. Yüksek güvenlik önlemine ihtiyacınız varsa eğer süreyi kısa tutmanız sizlerin lehine olacaktır. Buna ihtiyacım yok diyorsanız da süreyi 1 saat olarak belirleyebilirsiniz.

Parmak İzi Kilidi Ne İşe Yarıyor?

Cep telefonlarımız, gündelik hayatlarımızda en çok kullandığımız ve hatta amiyane tabirle vücudumuzun bir parçasına dönüşen cihazlardan biri haline gelmiş durumda. Bu cihazlar olmadan vakit geçiremiyor ve işlem yapamıyoruz. Kişisel bilgilerimiz, sırlarımız ve arkadaşlarımız ile paylaştıklarımız da yine bu cihazlarda güvenli bir şekilde saklanıyor. Peki ya bir başka şahsın eline geçtiğinde? İşte en çok korktuğumuz şeylerden bir tanesi de budur.

Whatsapp gibi uygulamalarda yüksek güvenlik önlemi gerçekten şart ve bu şartı sağlayamadıkları takdirde ne yazık ki erişim daha kolay bir hal alıyor. Whatsapp uygulamasındaki mesajlarınızı bir başkasının okumasını istemiyor ve aynı zamanda paylaşımlarınızın erişilebilirliğini kısıtlamayı tercih ediyorsanız eğer parmak izi kilidi en doğru ve en sağlıklı seçimlerden bir tanesi olacaktır.

Bu seçim ile birlikte uygulamaya yalnızca siz giriş yapabileceksiniz ve parmak iziniz olmadığı takdirde herhangi bir kişinin bu uygulamaya giriş yapması mümkün olmayacaktır. Pin kodu ya da desen tahmini yapmak mümkün ancak parmak izinin bu tür bir tahmin edilebilirliği ya da alternatifi söz konusu değildir. Giriş işlemi yalnızca sizin parmak iziniz ile yapılabiliyor ve bu da güvenlik seviyesini bir adım daha yukarı taşıyor diyebiliriz. Hemen şimdi kilidi aktif hale getirebilir ve sizler de güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here