Ana Sayfa İnceleme Alt Tire (_) İşareti Nasıl Yapılır?

Alt Tire (_) İşareti Nasıl Yapılır?

559
0

Klavyede varlığından haberdar olduğumuz fakat tek bir dokunuş ile hayata geçiremediğimiz bir sembolden bahsedeceğiz. Alt tire işareti nasıl yapılır? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermeyi umuyoruz ve bu sayede sizler de dilediğiniz an gerekli eklemeleri sorunsuz bir şekilde yapabileceksiniz.

“Tire” kelimesi, Fransızca kökenli bir kelime olan “Tiret” kelimesi kullanılarak Türkçe’ye çevrilmiş ve Tire olarak karşılık bulmuştur. Bu sembolü genellikle mail adreslerinde çok daha sık görüyoruz ve eğer sizler de Türkçe dile sahip bir klavyeye sahip iseniz bu sembolü oluşturmak pek de zor olmayacaktır.

Şimdi dilerseniz klavyelerinizi kullanarak bu alt tire sembolü nasıl oluşturacağınıza ve ekleyeceğinize de hep birlikte göz atalım ve farklı alternatifleri de yine bu yazımızda sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Alt Tire (_) İşareti Nasıl Yapılır?

  • Öncelikli olarak klavyelerinizin Türkçe dil ayarlı olması gerekiyor ve bahsedeceğimiz adımlar da bu sayede daha sağlıklı sonuç verecektir. İlgili sembolü oluşturmak için yapmamız gereken şey “Shift + _” kombinasyonu olacaktır. Klavyelerinizin soru işareti sembolünün hemen yanında alt tire ve tire işaretinin yer aldığını göreceksiniz ve birçok klavyede yerleşim genellikle bu şekildedir. Tek tuş ile bu işareti oluşturmanız mümkün değil, bu yüzden Shift ile birlikte kullanmanız gerekiyor.
  • Bir diğer alternatif ise karakter eşlem programı olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar zahmetli bir yöntem olsa da alternatifler arasında yer aldığı için bu detayı da sizinle paylaşmak istiyoruz. Başlat tuşuna bastıktan hemen sonra arama çubuğuna “Karakter Eşlem” yazıp Enter tuşuna basın yani onay verin. Karşınıza çıkan ekranda alt tire ile birlikte yine birçok farklı sembolün de yer aldığını göreceksiniz. Sembol seçimlerini bu sayfa üzerinden de sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz ancak diğer alternatife kıyasla çok daha zahmetli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.
  • Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen alt tire sembolüne ulaşamıyorsanız eğer sizler de kopyala yapıştır seçeneğini kullanabilirsiniz. (_) Dilerseniz sembolü bir yerlere kopyalayın ve ihtiyacınız olduğu takdirde bu sayfadan temin edebilirsiniz ya da not defterinizden alabilirsiniz.

Noktalama İşaretleri Çıkmıyor!

İlgili kombinasyonlara rağmen hiçbir noktalama işaretine ulaşamıyorsanız ya da doğru adımları takip etmenize rağmen farklı sonuçlar alıyorsanız bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Klavyenizin dilinin Türkçe olup olmadığından emin olmanız gerekiyor ve dilerseniz bu kontrolü de birlikte sağlayalım. Başlat > denetim masası > saat, dil ve bölge klavyeleri veya diğer giriş yöntemlerini değiştir adımlarını takip ederek sizler de dil kontrolünü sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Açılan pencere üzerinden klavye değiştir butonu ile birlikte ilgili değişiklikleri saniyeler içerisinde yapabiliyorsunuz.

Klavyenizin dili Türkçe olduğu takdirde sembol oluşturma konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız ve alt tire işareti için de yine bahsettiğimiz kombinasyonu kullanmanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz